Martina Loutocká

Jak se žije v non-toxic domácnosti?

Jak se žije v non-toxic domácnosti a co to vlastně znamená?

„Netoxické věci nejsou jedovaté. Jíst nebo dýchat netoxické látky je bezpečné a nepoškozuje životní prostředí.“ (vocabulary.com)

Z toho vychází smýšlení ve stylu non-toxic (dále NT), využívat co nejvíc přírodní zdroje. Člověk může v domácnosti využívat základní suroviny (případně si z nich sám vyrábět kosmetiku či úklidovou drogérii) nebo nakupovat hotové produkty. U non-toxic nejde o konkrétní značku produktu, ale o složení.

Často rodiny přechází na netoxickou domácnost v době, kdy se jim narodí děti a zajímají se o jiné alternativní přístupy. Většinou jako první přijde na řadu kosmetika pro miminko i dospělé, praní a úklid domácnosti.

A jak to u nás vypadá v praxi?

Co se týče úklidu domácnosti, je výhodné používat spíše základní suroviny – mýdlové vločky, ocet, kyselinu citronovou, perkarbonát.

Já využívám často hotové výrobky firmy Sonett – prací gel, saponát na nádobí, čistič oken (nicméně pozor na přemíru těchto výrobků skrz množství tenzidů v nich obsažených). Jako aviváž do praní, leštidlo do myčky a na čištění vodního kamene používám ocet

Na čištění pračky mám prací sodu, na čištění myčky kyselinu citronovou. Jako prášek do myčky používáme perkarbonát (přidávám lžičku soli do myčky), kterým také čistím odpady a peru zažranou špínu (pozor na barvy, které může „vyžrat“). Na zaprání odolnějších skvrn mi slouží žlučové mýdlo.

V případě kosmetiky také kombinujeme hotové výrobky a základní suroviny. Na čištění pleti používám jednodruhové oleje dle potřeb (dříve mandlový, nyní jojobový). Mandlový jsem využívala i při potřebě promazat miminko, když bylo potřeba hydratovat (je potřeba kůži před nanášením oleje navlhčit, na suchou kůži olej vysušuje). Také jsem ho využívala k výrobě domácího deodorantu. Místo pleťové vody mám květinovou vodu, která tonizuje a zároveň dokáže zchladit unavenou či spálenou pokožku (využíváme u moře). Dá se používat i do pokrmů – například ochucení salátu.

Krémy používám hotové od značky Lavera. Pro děti i dospělé se nám osvědčily výrobky od firmy Weleda (zubní gel, měsíčková mast na opruzeniny, sprchový gel, deodorant). Šampóny a kondicionéry vybírám od značky Urtekram, protože mám ještě kromě aspektu non-toxic požadavek, aby daná kosmetika korespondovala s CGM péčí o vlasy (péče o vlnité vlasy).

Manžel rád využívá některých kompromisních výrobků kosmetiky Alverde (DM drogérie). Deodoranty zkouším od různých značek – kuličkové, tuhé, krémové, ve spreji. Jednu dobu jsem si míchala svoje na bázi jedlé sody (někoho může dráždit). Jedno mají společné – neobsahují hliník.

V naší domácí lékárně nesmí chybět lichořeřišnice, Dračí krev, Vironal, zinková mast, hořčíkový olej, některé druhy Bachových esencí a tkáňových solí, mořská sůl s mědí apod. U některých akutních zdravotních problémů osobně volíme i cestu mimo non-toxic. Takže naše domácnost v tomto ohledu není stoprocentně netoxická.

A o to ani nejde – mít všechno nebo nic. Každá rodina má svoje preference a životní styl, který jí vyhovuje. Preference některých lidí a rodin se mění v čase.

U non-toxic nejde o značku, ale o složení. U některých firem se lze spolehnout, že jejich výrobky (nebo téměř všechny) opravdu NT jsou. Některé firmy mají výrobky s takovým složením jen některé, třeba i jeden. Výhodou je, že jeden výrobek či surovinu člověk využije více způsoby a nemusí tak mít plné poličky speciálních přípravků.

Dobrým marketingovým tahem je prezentovat svoje výrobky jako přírodní či bio, protože budí dojem, že složení výrobku je stoprocentně přírodní a bezpečné. Bohužel česká legislativa nedefinuje, které výrobky lze takto označovat, takže i pokud výrobek obsahuje 97% čistě přírodních látek a zbylá 3% budou látky naprosto nevhodné, může se prezentovat jako přírodní.

A nebude mé tělo zchoulostivělé, pokud se nebude setkávat s běžnými výrobky, se složením, které neodpovídá filozofii non-toxic? Nebude ze mě skleníková květinka?

Nebude. Není důvod tělo vystavovat nevhodné či toxické chemii. Toto nijak nestimuluje náš imunitní systém k pozitivní reakci – právě naopak. Přechod na NT domácnost pomáhá mnoha rodinám v boji s exémy, narušenou imunitou nebo alergiemi. Stejně tak nejíme preventivně léky, abychom se vyhnuli jejich nežádoucím účinkům v případě, že bychom je jednou potřebovali brát. Nejíme cíleně nezdravá jídla jen proto, aby nám po nich nebylo těžko, když si je rozhodneme dát. Navíc většina z nás nežije v izolaci – chodíme do práce, do školek a škol, na návštěvy, obchodních a zábavních center, kde se setkáváme s konvenční kosmetikou a povětšinou si nenosíme v kabelce své mýdlo nebo ručník vypraný ve svém pracím prášku.

Za zmínění značek produktů, které doma používáme, mi nebyla nabídnuta žádná odměna v jakékoliv formě. Nejde ani o doporučení jediných výrobců NT produktů. Vhodných značek a výrobků existuje mnohem více, lze je hledat např. na stránce svetnontoxic.org

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *