Kojení má pozitivní vliv na zdraví dítěte. To je věta, nad kterou už asi nikdo nepochybuje. Ale jak je to se zdravím kojící ženy?

Často slýcháme, že kojení ženu vyčerpává, vysává, ubírá jí živiny. Dokonce se u těhotných kojících žen setkáváme s tím, že jim bylo řečeno, že musí přestat kojit, protože kojením staršího dítěte bude strádat sourozenec v děloze. Jak to tedy doopravdy je?

  • Kojení snižuje riziko rakoviny prsu, vaječníků a diabetu 2. typu.
  • Kojení chrání cévy a srdce žen, je prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Ženy, které kojily alespoň 12 měsíců, mají významně nižší riziko vysokého tlaku, vysoké hladiny cholesterolu či cukrovky.
  • Kojení je prevence vzniku osteoporózy – během období kojení tělo ženy lépe využívá vápník a ve větší míře ho vstřebává ze stravy. Po  ukončení kojení dokonce nastává doplnění minerálů do kostí ženy.

I kojící ženě se může stát, stejně jako nekojícímu člověku, že se jeho tělo dostane do nerovnováhy, chybí některé vitamíny nebo minerály. V tu chvíli je samozřejmě na místě situaci řešit a potřebné látky vhodně doplňovat. Není třeba se bát, že by kvůli tomu byla ohrožena kvalita mateřského mléka – tělo reaguje tak, že se případný znatelný nedostatek dané látky projeví na zdraví ženy, nikoliv v mateřském mléce, potažmo na zdraví dítěte.

Ze stejného důvodu je na místě, aby ženě, která má jakékoliv zdravotní problémy, byla poskytnuta adekvátní léčba. Případy, kdy nelze vybrat léčbu slučitelnou s kojením jsou téměř výjimečné (např. chemoterapie). Během kojení ženy běžně užívají antibiotika, analgetika, kortikoidy apod., pokud je to potřeba. Ne všechny látky automaticky přechází do mléka. U těch, které přechází, se ještě zvažuje fakt, v jakém množství se do mléka dostanou – často je jejich množství pod detekční hranicí, kterou je lze v mléce vůbec odhalit.

A co kojení, když znovu otěhotním? I WHO uvádí, že těhotenství není důvodem k ukončení kojení. Doporučuje kojit dítě minimálně do 2 let a dále, z toho doporučuje 6 měsíců výlučného kojení. Během těhotenství se výrazně snižuje tvorba mléka již od jeho začátku. Tělo tedy reaguje na to, že v něm roste nový život a není potřeba kojení ukončovat ze strachu, že bude miminko v děloze strádat. Často ještě slýcháme mýtus o tom, že kojení v těhotenství způsobuje potraty. Toto je zcela nepodložená informace, která bohužel dodnes ovlivňuje rozhodování nemalé části žen. K samovolným potratům (zejména v 1. trimestru), bohužel, dochází ve všech skupinách žen – bez ohledu na věk, zdravotní stav či to, zda kojí.

Zdroj dílčích informací: www.mamila.sk

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.