Články

Jak se žije v non-toxic domácnosti?

„Netoxické věci nejsou jedovaté. Jíst nebo dýchat netoxické látky je bezpečné a nepoškozuje životní prostředí.“ (vocabulary.com) Z toho vychází smýšlení ve stylu non-toxic, využívat co nejvíc přírodní zdroje.

Člověk může v domácnosti využívat základní suroviny (případně si z nich sám vyrábět kosmetiku či úklidovou drogérii) nebo nakupovat hotové produkty. U non-toxic nejde o konkrétní značku, ale o složení.

Často rodiny přechází na netoxickou domácnost v době, kdy se jim narodí děti a zajímají se o jiné alternativní přístupy. Většinou jako první přijde na řadu kosmetika pro miminko i dospělé, praní a úklid domácnosti.

A jak to u nás vypadá v praxi?

Co se týče úklidu domácnosti, využívám často hotové výrobky firmy Sonett (většinu z nich mají u nás v bezobalovém obchodě) – prací gel, saponát na nádobí, čistič oken apod. Jako aviváž do praní, leštidlo do myčky a na čištění vodního kamene používám ocet. Na čištění pračky prací sodu, na čištění myčky kyselinu citronovou. Jako prášek do myčky používáme perkarbonát (nám se osvědčilo přidat kapku saponátu), kterým také čistím odpady a peru zažranou špínu (pozor na barvy, které může „vyžrat“). Na zaprání odolnějších skvrn mi slouží žlučové mýdlo.

V případě kosmetiky také kombinujeme hotové výrobky a základní suroviny. Na čištění pleti používám mandlový olej, kterým jsem mazala i děti jako miminka, když bylo potřeba hydratovat (je potřeba kůži před nanášením oleje navlhčit, suchou kůži olej vysušuje). Dříve jsem ho také využívala k výrobě domácího deodorantu. Místo pleťové vody mám květinovou vodu, která tonizuje a zároveň dokáže zchladit unavenou či spálenou pokožku. Dá se používat i do pokrmů. Krémy používám hotové od značky Lavera. Na děti se nám osvědčily výrobky od firmy Weleda (zubní gel, měsíčková mast na opruzeniny). Šampóny a kondicionéry vybírám od značky Urtekram, protože mám ještě kromě aspektu non-toxic požadavek, aby daná kosmetika korespondovala s CGM péčí o vlasy (péče o vlnité vlasy). Manžel rád využívá kompromisních výrobků kosmetiky Alverde (DM drogerie). Deodoranty zkouším od různých značek – kuličkové, tuhé, krémové. Jednu dobu jsem si míchala svoje na bázi jedlé sody (někoho může dráždit). Jedno mají společné – neobsahují hliník.

V naší domácí lékárně nesmí chybět lichořeřišnice, Dračí krev, Vironal, zinková mast, hořčíkový olej, některé druhy Bachových esencí a tkáňových solí, mořská sůl s mědí apod. U některých zdravotních problémů osobně volíme i cestu mimo non-toxic. Takže naše domácnost v tomto ohledu není stoprocentně netoxická. A o to ani nejde – mít všechno nebo nic. Každá rodina má svoje preference a životní styl, který jí vyhovuje. Preference některých lidí a rodin se mění v čase.

Jak již bylo zmíněno, u non-toxic nejde o značku, ale o složení. U některých firem se lze spolehnout, že jejich výrobky (nebo téměř všechny) opravdu non-toxic jsou. Některé firmy mají výrobky s takovým složením jen některé, třeba jen jeden. Dobrým marketingovým tahem je prezentovat svoje výrobky jako přírodní či bio, protože dělají dojem, že složení výrobku je stoprocentně přírodní a bezpečné. Bohužel česká legislativa nedefinuje, které výrobky lze takto označovat, takže i pokud výrobek obsahuje 97% čistě přírodních látek a zbylá 3% budou látky naprosto nevhodné, může se prezentovat jako přírodní.

Nebude mé tělo zchoulostivělé, pokud se nebude setkávat s „běžnou chemií“, která  neodpovídá filozofii non-toxic? Nebude ze mě skleníková květinka?

Nebude. Není důvod tělo vystavovat nevhodným či toxickým látkám. Toto nijak nestimuluje náš imunitní systém k pozitivní reakci – právě naopak. Přechod na NT domácnost pomáhá mnoha rodinám v boji s exémy, narušenou imunitou a dalšími obtížemi. Stejně tak nejíme preventivně léky, abychom se vyhnuli jejich nežádoucím účinkům v případě, že bychom je jednou potřebovali brát. Nejíme cíleně nezdravá jídla jen proto, aby nám po nich nebylo těžko, když si je rozhodneme dát. Navíc většina z nás nežije v izolaci – chodíme do práce, do školek a škol, na návštěvy, obchodních a zábavních center, kde se setkáváme s konvenční kosmetikou a většinou si nenosíme v kabelce své mýdlo nebo ručník vypraný ve svém pracím prášku 😊.

A proč to vlastně děláme?

Už před narozením dětí jsme často vybírali z alternativ, po narození dětí se to jen umocnilo. Jsem ráda, že se nemusím obávat, když synové při úklidu sáhnou do prostředku, kterým zrovna umývám. Jsem ráda, že nemusím rozlišovat mezi kosmetikou pro děti, pro dospělé (často ani mezi „pro muže a pro ženy“). Líbí se mi, že některé základní suroviny používám na mnoho věcí a často je využiji i v kuchyni. Ten, kdo nekupuje pouze hotové NT výrobky, většinou (někdy i znatelně) ušetří.

P. S. Za jmenování značek produktů, které doma používáme, mi nebyla nabídnuta žádná odměna v jakékoliv formě. Nejde ani o doporučení jediných výrobců NT produktů. Vhodných značek a výrobků existuje mnohem více, lze je hledat např. na stránce  svetnontoxic.org.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.